Jak obliczyć ile tapety potrzeba na ścianę?
Jak obliczyć ile tapety potrzeba na ścianę?

Tapety powróciły do łask i obecnie cieszą się dużą popularnością. Z ich pomocą można liczyć na szybką metamorfozą, dodając wnętrzu charakteru i przytulnego klimatu. Ze względu na wysoką jakość, a także całą gamę różnorodnych wzorów i kolorów, to właśnie tapetowanie pozwala dostosować przestrzeń do własnych upodobań zarówno w sypialni, jadalni, jak i pokoju dziecka. Przechodząc do prac remontowych, może pojawić się pytanie: jak obliczyć, ile tapety potrzeba? Podpowiadamy, jak trafić z liczbą rolek, aby nie kupować na przysłowiowe oko!

Jak zmierzyć, ile tapety potrzeba?

Prawidłowe wyliczenie rolek potrzebnych do wytapetowania pomieszczenia to jedna z pierwszych, a zarazem najważniejszych czynności, którą należy wykonać jeszcze przed lub na samym początku remontu. Dlaczego to takie istotne? Duże naddatki oznaczają niepotrzebnie wydane pieniądze, które na etapie renowacji, można wykorzystać na inne prace lub elementy wykończeniowe. Co więcej, jeśli zaopatrzymy się w mniejszą ilość, to następnie mogą pojawić się problemy związane z kompletowaniem całego zamówienia, co w rezultacie wydłuży remont.

jak obliczyć ile tapety potrzeba

Ile rolek potrzeba na wytapetowanie ściany? Wyliczenie ilości, która będzie niezbędna do tapetowania, wymaga podzielenia powierzchni ścian przygotowanych do położenia tapety przez powierzchnię, którą można pokryć jedną rolką. Jak rozpocząć cały proces? W tym wypadku należy zacząć od zmierzenia obwodu tapetowanego pomieszczenia, czyli sprawdzeniu długości każdej ze ścian. Kolejnym krokiem jest zmierzenie szerokości tapety - parametry można znaleźć również na każdej rolce. Długość ścian należy podzielić przez szerokość jednej rolki, a otrzymany wynik zaokrąglić i pomnożyć przez wysokość pomieszczenia, dodając około 10 cm zapasu.

jak zmierzyć ile tapety potrzeba

Ile rolek tapety potrzeba na wytapetowanie ścian pokoju? Przykładowe obliczenia

Jak zmierzyć ile tapety potrzeba w prostych krokach? Poniżej przedstawiamy przykładowe parametry, które posłużą do tego, aby dowiedzieć się, w jaki sposób mierzyć zapotrzebowanie na arkusze potrzebne do pokrycia ściany. Jeśli założymy, że rolka ma standardowo 0,53 cm, to obliczenia możemy przeprowadzić w następujący sposób.

ile rolek tapety potrzeba na wytapetowanie ścian pokoju

Przyjmując, że tapetowane pomieszczenie ma wymiary 3mx4m, to całkowita długość ścian wynosi 14 m (3+4+4+3). Otrzymany wynik należy podzielić przez szerokość rolki, czyli 0,53 m, a otrzymany wynik: 26,42 m zaokrąglić i pomnożyć przez wysokość pomieszczenia, dodając dodatkowe 10 cm zapasu. Jak wykonać obliczenia w kolejnym kroku? Podpowiadamy! 27 m, czyli zaokrągloną wartość naszego arkusza tapety mnożymy przez wysokość pomieszczenia i 10 cm zapasu. Otrzymany wynik to 83,7 m. W ostatnim etapie należy podzielić podaną wartość przez długość jednej rolki, która standardowo wynosi 10 m. Wynikiem naszego obliczenia jest więc wartość w przybliżeniu 8,4 m. Ta wartość wskazuje nam, ile rolek tapety potrzeba na wytapetowanie ścian pokoju.

Należy jednak zwrócić uwagę na wzór naszej tapety. Jeśli wybrana przez nas tapeta posiada powtarzalność wzoru (tzw. report), do każdego kolejnego paska tapety (poza pierwszym) należy dodać podany dla danego wzoru odcinek, po jakim powtarza się wzór, by kolejnym paskiem dopasować wzór do już położonego odcinka tapety. Często wzór powtarza się nawet co 53 cm i taki odcinek należy przewidzieć (doliczyć). Firma Ferm Living przygotowała krótki film instruktażowy jak poprawnie kłaść tapetę.

Czy właśnie jesteś na etapie znalezienia wymarzonej tapety do pokoju dziecka? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Mukaki, gdzie znajdują się tapety ścienne w oryginalnych kolorach. Aby zaaranżować przestrzeń w kąciku dziecka, warto sięgnąć po tapety inspirowane japońską estetyką, czego przykładem jest tapeta Stream. Dużą popularnością cieszą się również rolki z motywem w kropki - jak np. różowa tapeta w kropki, posiadająca pełne wdzięku i subtelne wzory. Skandynawski minimalizm w połączeniu z bajkowymi lub zwierzęcymi motywami to idealne rozwiązanie do pokoju malucha, które z pewnością skradnie jego serce!

Rolki tapety zamawiane w tym samym czasie, mają te same numery partii (ang. batch), bo pochodzą z jednej partii produkcyjnej. Pomiędzy partiami tego samego wzoru mogą pojawić się różnice kolorystyczne. Zalecamy zakup wystarczającej liczby tapet w jednym zamówieniu. W przypadku konieczności domówienia rolek w nowym zamówieniu prosimy o kontakt ze sklepem w celu ustalenia właściwej partii.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl